Kalbant tvarumo temomis svarbu panagrinėti daiktų vartojimo problematiką, todėl jūsų laukia straipsnių ciklas „Daiktai-keliautojai“ – apie tai, kaip į mūsų namus atkeliauja ir iš jų iškeliauja daiktai. Temą pradėsiu pokalbiu apie naudotų daiktų pakartotinį naudojimą.
Dažniausiai geros būklės, bet mums jau atsibodusius, netinkančius ar nebepatinkančius daiktus esame linkę parduoti ar dovanoti, nes nesinori, kad kokybiško daikto kelionė baigtųsi rūšiavimo konteineryje. Jei patys daiktus „siunčiame į kelionę“, galėtume lygiavertiškai kitų panaudotus, bet kokybiškus daiktus „pakviesti apsistoti“ pas save. Šįkart kelias bičiules pakalbinau apie tai, ar pakankamai dažnai jos įsigyja naudotus daiktus ir kokios priežastys lemia, kad pasirenka naujus, o ne naudotus daiktus.
Smagu, kad visų pašnekovių namus yra aplankę daiktai-keliautojai – vienus daiktus jos pirko, kitus gavo dovanų. Paklausus, koks yra mėgstamiausias įsigytas naudotas daiktas, kuriuo džiaugiasi iki šiol, daugiausiai šiltų žodžių sulaukė bičiulių mylimi drabužiai:
- Justina: Labai mėgstu raudoną striukę iš Humanos, kurią įsigijau prieš 7 metus. Iki šiol nešioju ir labai ja džiaugiuosi.
- Aušra: Turiu du mėgstamus drabužius – juodą džemperį ir džinsinę palaidinę, kuriuos gavau iš draugių. Joms tiesiog netiko dydžiai, netiko pagal figūrą. Nešioju ir labai jais džiaugiuosi, nes jie turi savo istoriją ir draugės, kurios man dovanojo, yra man mielos, brangios, todėl jų drabužius malonu nešioti.
- Viktorija: Mano dauguma daiktų yra mylimi: vis dar turiu žieminius batus, kuriuos prieš dvejus metus pirkau labai pigiai. Taip pat pirkau dėvėtus dviračio batus, kurie įprastai kainuoja labai daug, bet pavyko juos rasti už labai mažą kainą. Sportinius drabužius, kurie kainuoja labai brangiai, dažnai randu dėvėtų prekių parduotuvėse praktiškai naujus už juokingas kainas! Džiaugiuosi visais įsigytais naudotais daiktais!
- Jurgita: Labiausiai džiaugiuosi firminiu MEXX puspalčiu. Jį atidavė draugė, nes jai tiesiog buvo šiek tiek mažokas, o man jis tiko tobulai. Yra labai patogus ir stilingas. Tikiuosi, jog galėsiu jį nešioti dar kelis metus, nes tikrai labai labai fainas.
Pašnekovių namuose yra apsistoję ir kitų kategorijų keliaujantys daiktai. Aušra pasakojo, kad mielai perka ar mainosi perskaitytomis knygomis. „Manau, kad šių daiktų kokybė beveik nesikeičia keičiantis šeimininkams, ir jie yra saugūs naudoti. Taip pat pirkčiau/mainyčiausi namų apyvokos daiktais, dekoro elementais, baldais – jeigu jie nesulūžę, nepažeisti“. Naudotų baldų įsigijimo idėjai antrina ir Nijolė: „Sąmoningai pirkome valgomojo stalą ir kėdes iš dėvėtų, nes maži vaikai dažnai juk pasireiškia ant baldų. Be galo džiaugiuosi tokiu pasirinkimu, ir taip gera nepykti ant savęs ar vaikų, jei kas išsilieja ant stalo ar išsiteplioja marmalynėmis, uogomis, plastilinais ir kitais gerais dalykais“. Lada taip pat džiaugiasi, kad galima įsigyti naudotų, bet kokybiškų daiktų vaikams – labiausiai įsiminė jų šeimai dovanotas vaikiškas gultukas, kurį vėliau dar pavyko parduoti kitai šeimai.
Niekada nepirkčiau naudotų…
Nors visos kalbintos pašnekovės turi naudotų daiktų, tačiau kai kurių kategorijų daiktus dažniausiai perka tik naujus. Apibendrinus pašnekovių atsakymus galima teigti, kad naujus daiktus renkamės pirkti dėl higienos ir kokybės aspektų. Į sąrašą „Visada tik nauji“ sugulė šių daiktų kategorijos:
- Apatiniai drabužiai;
- Avalynė;
- Patalynė, pagalvės, rankšluosčiai;
- Kosmetika.
Kai kurios šį sąrašą taip pat papildė buitine technika, elektronikos prietaisais. Pašnekovė Aušra pasakojo, kad šios grupės daiktus naujus perka dėl kokybės ir garantijų: „Man svarbu, kad šie daiktai veiktų gerai ir tarnautų ilgai, o sugedus būtų galimybė taisyti su garantiniu aptarnavimu“. Jai šiuo klausimu antrino ir kitos pašnekovės.
Vis dėlto, gerai pagalvojus, net daiktų kategorijoms iš sąrašo „Visada tik nauji“ kartais darome išimtis. Esu ne kartą girdėjusi, kad merginos naudojo giminaitės ar draugės pirktą kosmetiką, nes šiai kartą pabandžius paaiškėjo, kad kosmetika netiko (dėl odos tipo, sudėties ar pan.). Matyt higienos aspektas kelia mažiau klausimų, jei kosmetika tik pabandyta, ir ją mums siūlo artimiausi žmonės?
Taip pat reikia pripažinti, kad kategorija „kosmetika“ yra gana plati. Pasidairius po grupės Zero waste mainai įrašus galima atrasti įvairios kosmetikos, kurią moterys siūlo mainams: tai įvairūs kremai (rankų, kojų, kūno, veido, įdegio, nuo saulės), dušo želė, šampūnai, kvepalai ir kt.. Po šiais įrašais yra nemažai komentarų su mainų pasiūlymais, tad jei priemonė yra išspaudžiama (pvz. kremas), tinkamo galiojimo, o prekės ženklas jums yra žinomas ir išbandytas, galbūt mylimą kosmetiką verta tiesiog išsimainyti?
Išimtis darome ir kitoms daiktų kategorijoms. Pavyzdžiui, studentai bendrabutyje mielai priima keliautoją – šaldytuvą ar mikrobangų krosnelę, jei šie yra geros būklės ir atlieka savo funkciją. Tėvai pirkdami pirmuosius išmaniuosius telefonus vaikams pirmenybę teikia naudotam ir drauge patikrina vaikų atsakomybės jausmą bei finansinį raštingumą (jei mobiliajam vaikas susitaupo pats). Vinted portale gausu avalynės skelbimų – jei yra pasiūla, matyt yra ir dėvėtos avalynės paklausa. Greičiausiai kiekvieno mūsų riba „visada tik naujas“ yra skirtinga, ir net toms taisyklėms galima pritaikyti išimtis.
Keliautojas-šaldytuvas ieško naujų namų. Nuotrauka iš interneto platybių (nuoroda)
Pasirinkimus lemia nuostatos
Visos pašnekovės pripažino, kad sprendimą pirkti naujus arba naudotus daiktus lemia jų nuostatos, kurios su laiku keičiasi. Jurgita prisiminė, kad „vaikystėje buvo liūdna nešioti dėvėtus rūbus, nes tai reiškė nepriteklių, nors dabar tai reiškia sąmoningą vartojimą. Šiek tiek keista, kaip tas pats reiškinys skirtingu metu gali būti skirtingai interpretuojamas“. Viktorija taip pat džiaugėsi, kad nuostatos dėvėtų rūbų atveju keitėsi, ir dabar ir dabar ji beveik visada perka tik naudotus drabužius: „tiesiog nebegaliu leisti sau mokėti tokių sumų už drabužius, kurios yra prašomos parduotuvėse, kai žinau, kad galiu nusipirkti puikios būklės už pusę kainos ar kartais net dešimteriopai mažiau“.
Aušra pastebėjo, kad jos nuostatos keitėsi labai neženkliai: „šiuo metu perku apskritai mažiau drabužių, o, jeigu perku, stengiuosi pirkti nešiotus arba netikusius prieš tai buvusioms šeimininkėms. Anksčiau pirkdavau daugiau naujų drabužių, avalynės. Dabar supratau, kad naujas nebūtinai yra kokybiškas – dažnai net nauji drabužiai po kelių skalbimų atrodo klaikiai, o kai kurie dėvėti, pasiūti iš geresnių medžiagų, net ir po kelių metų nešiojimo atrodo padoriai. Pirkti kuo mažiau naujų drabužių ir ypač iš greitos mados parduotuvių nebesinori ir todėl, kad gamybos procese besaikiškai naudojami ištekliai, menkai apmokamas rankų darbas Azijos šalyse esančiose gamyklose, gali būti, kad naudojamos nesaugios medžiagos ir pan.. Taip pat, galbūt su metais ateina suvokimas, kad geriau turėti mažiau, bet geresnių daiktų/drabužių. Pavyzdžiui, geriau vieni kokybiški džinsai negu penkeri bet kokie, kurie susidėvi po poros mėnesių“.
Lada pasakojo, kad nuostatos naudotų daiktų atžvilgiu keitėsi ir iki šiol dar keičiasi: „kuo mažiau uždirbi, tuo labiau vertini tai, ką turi, ir labiau įvertini daikto naudą. Pavyzdžiui, kai daug uždirbi, dažniausiai daugiau išlaidauji, daugėja daiktų, kurie gali gulėti nepanaudoti spintoje, nes apie juos tiesiog pamiršti…o kai mažiau uždirbi, mažiau ir daiktų, bet daugiau suvokimo, kur tas ar kitas daiktas, kiek jo reikia“.
Kai kurios kalbintos merginos naudotų daiktų pirkimą prisijaukina pamažu. Laura dalinosi, kad anksčiau pirko daugiau naujų daiktų, tačiau jau kelerius metus vis dažniau įsigyja naudotų ir apibendrina, kad šeimai labiau pradėjo rūpėti ekologiniai klausimai ir planetos užterštumas. Justina taip pat svarsto, kad ateityje galėtų įsigyti daugiau naudotų daiktų: „jei skirčiau daugiau laiko panaudotų daiktų paieškoms įvairiose platformose, galbūt mažiau pirkčiau naujų“.
Ar priimsit daugiau daiktų-keliautojų savo namuose?
Jei jūsų paprašytų sudaryti sąrašą daiktų, kurių niekada nepirktumėte naudotų, kokius daiktus ar daiktų kategorijas paminėtumėte? Šis klausimas (ir jūsų atsakymas) ne tik parodo nuostatas dėl naudotų daiktų, bet ir antrinės daiktų rinkos potencialą, kadangi dažniausiai daiktų, kurių tikrai tikrai nepirktume naudotų, yra ne tiek ir daug.
Kartais norisi tiesiog kažko naujo namams, bet tas kažkas gali būti daiktas-keliautojas – puikios kokybės daiktas, kuris savo misiją kituose namuose jau atliko ir ieško naujų namų. Linkiu visiems skaitytojams skirti 5-10 minučių apsvarstyti, kokių daiktų namuose šiuo metu trūksta – galbūt kažkurį iš tų trūkstamų daiktų galima nusipirkti ar gauti dovanų naudotą :).
___
Žalios bendruomenės tinklaraštis atviras visiems, tad jeigu ir Tu nori pasidalinti žaliu turiniu – parašyk mums laiškelį ir padėk sukurti tvarios informacijos lobyną!