Kompostavimas viduje – kaip kompostuoti bute?

Norite gyventi tvariau ir mažinti išmetamų organinių atliekų kiekį, bet gyvenate bute be kiemo, kuriame galėtumėte kompostuoti? Mes norime pasiūlyti jums kiek neįprastą išeitį – kompostavimą viduje su ypatingais Kalifornijos sliekais. Vakaruose šis metodas tampa vis populiaresnis, tad nebijokite – tai nėra sudėtinga, ir su tinkama priežiūra nesudaro jokių nepatogumų namuose (taip, taip, jokio blogo kvapo!).

Jums reikės:

✅ Komposto dėžės (tinka paprasta plastmasinė dėžė) arba specialaus kompostavimo maišo (pavyzdžiui, EcoPets);

✅ Kompostavimui skirtų Kalifornijos sliekų (galima įsigyti kai kuriose žvejybos prekių parduotuvėse ir iš pardavėjų, kurių kontaktinius duomenis rasite interneto skelbimų portaluose). Šie sliekai yra tikri „fabrikėliai“: tinkamai jais rūpinantis, per parą sugeba suvirškinti pusę savo svorio, tad ypač gerai tinka kompostavimui;

✅ Smulkinto popieriaus ir maisto atliekų.

Nuo ko pradėti?

  • Susirasti vietą kompostavimo maišui/dėžei (geriausia be tiesioginių saulės spindulių; tačiau neuždarykite dėžės ar maišo spintelėje, nes reikia užtikrinti vėdinimą;
  • Pagal parinktą vietą kompostavimui įsigyti atitinkamo dydžio dėžę, o jeigu kompostuojama maiše, galima pritaikyti ir pasigaminti/įsigyti atitinkamo aukščio stovą, kad būtų patogu ir pritaikyta jūsų gyvenamai vietai;
  • Įsigijus maišą/dėžę, reikia pasirengti sliekų apgyvendinimui. Tam reikia paruošti vadinamuosius „patalus“ iš šiek tiek žemių, smulkinto popieriaus ir įdėti organinių atliekų – maisto sliekams. Kiekis priklauso nuo maišo/dėžės dydžio;
  • Apgyvendinus sliekus, reikia paprasčiausiai laikas nuo laiko juos maitinti organinėmis atliekomis. Geriausia, jeigu tokios atliekos kiek susmulkinamos (taip sliekai jas greičiau apdoros), bet malti su smulkintuvu tikrai nereikia ☺.

Mėgstamas sliekų maistas (niam, niam!):

🍌 Bananų žievės, arbūzo likučiai, kitos organinės maisto atliekos. Taip pat sliekams galima sumaitinti augalų likučius, pavyzdžiui, nužydėjusius gelių žiedus.

Nemėgstamas maistas (duoti mažiau arba visai neduoti sliekams):

🍋 Citrusai, svogūnai (gali sukelti nemalonų kvapą). Sėklos ir kauliukai lieka neperdirbti sliekų.

Praktiniai patarimai:

  • Galima kartkartėmis sliekams duoti susmulkinto kiaušinio lukšto – jis praturtina kompostą, bet galutiniame komposto produkte gali pasitaikyti nesuvirškinto kiaušinio lukšto, kurį galima vėliau pašalinti, jeigu norėsite;
  • Jeigu kompostas pradžiūsta, galima jį apipurkšti vandeniu – šiek tiek drėgna aplinka patinka sliekams, tačiau labai svarbu, kad komposte nebūtų per daug vandens. Jeigu taip nutinka (pavyzdžiui, palepinus sliekus daugiau arbūzo žievelėmis, kurios turi nemažai vandens), galima įdėti smulkinto popieriaus, kuris drėgmę sugers;
  • Popierius taip pat tinka ir patinka sliekams, tačiau geriausias yra toks, kuris nėra pernelyg apdirbtas – laikraštis, kiaušinio dėžutė ar panašus popierius su ne per dideliu kiekiu dažų. Geriausia, prieš duodant sliekams popierių, jį sušlapinti;
  • Jei kompostuojama dėžėje, siūlome padengti paviršių plonu pjuvenų sluoksniu (tinka paprasčiausios žiurkėnų narveliui skirtos pjuvenos iš parduotuvės). Tai neleis atsirasti mažoms musytėms.

Kompostavimas maiše:

Mūsų nuomone, kompostavimas maiše buto sąlygomis yra kiek praktiškesnis, nes speciali medžiaga užtikrina oro patekimą į ir iš maišo, todėl ir sliekai darbuojasi greičiau, ir drauge mažesnė tikimybė, kad maiše ims kauptis drėgmė, o tai gali nulemti puvėsio ir nemalonaus kvapo atsiradimą.

Organinės atliekos kraunamos ant viršaus ir kartas nuo karto apmaišomos su paviršiuje esančiu turiniu, o, praėjus šiek tiek laiko, iš maišo labai patogiai galima pasiimti kompostą atidarius specialią angą apačioje. Taip ir juda sliekai: ką jie suvalgo – atsiranda apačioje, o jie patys vis stiebiasi į viršų link maisto, tad apačioje natūraliai lieka galutinis produktas. Tai lyg gyva šiukšlių dėžė namie, kuri ne tik sumažina išmetamų šiukšlių kiekį, bet ir pagamina naudingą produktą namų augalams, daržovėms.

Tiesa, maišo apačioje reikia padėti kokį nors nedidelį indelį: jeigu maiše susikauptų drėgmė, per apačią gali išlašėti vadinama sliekų „arbatėlė“, kuria galima laistyti augalus – jie labai mėgsta tokį skystą kompostą! 

Sėkmės kompostuojant ir kviečiame prisijungti prie CoolŪkio veiklų! Kovo 7 d. vyks sezono atidarymas Vilniuje + kompostavimo dirbtuvės (informacija straipsnio apačioje).

Aurelija iš „EcoPets” ir Austė iš „CoolŪkio”

Savo patirtimi su "Žalia žinute" mielai pasidalino ir Justina Rakauskienė (jos Instagram paskyra) apie kompostavimą namie su bokashi kibirais:

Bokashi kibirus naudoju jau metus laiko. Tai puikus pasirinkimas kompostavimui bute. Kibirai lengvai plaunami, neskleidžia jokio kvapo, kompostuoti labai lengva, nes mesti galima viską, išskyrus stambius kaulus. Susidarančios bokashi „sultys” – labai gera trąša. Pilu jas į didesnį stiklainį, o prikaupus atiduodu mamai, anytai, kurios išnaudoja savo auginamoms daržovėms – derlius puikus!
Tiesa, truputį nepatogu tai, kad kibiro turinį reikia kažkur išpilti, ne visi tam turi sąlygas, bet atliekos iš bokashi kibirų jau būna „apvirškintos”, todėl užtenka tik apiberti plonu žemės sluoksniu, o ir daryti tai tenka ne dažnai. Mes, 4 asmenų šeima, kibirą užpildom per mėnesį.
Pats didžiausias kompostavimo privalumas, kad mūsų šiukšlių kibiras daugiau niekada nesmirda ir nevarva! Nors šiukšles išnešam ne dažniau nei vieną kartą savaitėj.

Žemiau matote Justinos bokashi kibirą ir stikainiuką su susidariusiu komposto skysčiu, tarnaujančiu kaip trąša.

Beje, galbūt patys jau kompostuojate vidaus salygomis? Labai kviečiame pasidalinti komentaruose – mums būtų labai įdomu išgirsti apie jūsų patirtį!

2020-03-07 Coolūkio sezono atidarymas + kompostavimo dirbtuvės

Sodo dalijimosi iniciatyva CoolŪkis skelbia 5 sezoną ir kviečia į atidarymo renginį!
Čia sužinosi apie kompostavimą bute, galėsi atrasti sau sodo porą ir pradėti ruoštis sodininkavimo sezonui kartu 🙂

Programa:
🍎 Coolūkio iniciatyvos pristatymas
🍐 Kompostavimo dirbtuvės
🍆 Norinčių sodinti ir norinčių dalintis žeme susipažinimas.

Susipažinę, dalyviai apsikeičia kontaktais su tais, su kuriais arba pas kuriuos norėtų sodininkauti.
Dalyviai susitaria tarpusavyje dėl pirmųjų apsilankymų darže ir bendradarbiavimo.

Renginys nemokamas, bet vietų skaičius ribotas, todėl reikalinga registracija (https://forms.gle/GCTWY12ShRF9CsBx8).

Žalios bendruomenės tinklaraštis atviras visiems, tad jeigu ir Tu nori pasidalinti žaliu turiniu – parašyk mums laiškelį ir padėk sukurti tvarios informacijos lobyną!

DALINTIS: