Sykį mačiau video, kuriame tėvai atliko eksperimentą ir mažylei vienu metu paduodavo po kokį nors saugų buities daiktą (butelį, raktus, t.t.) ir po vis kitokį žaislą. Veiksmą su skirtingais daiktais atliko nemažai kartų. Eksperimento rezultatai: vaikas mieliau rinkosi buities daiktą, o ne žaislą. Jeigu turite vaikų ar tenka juos stebėti (ar prisimenate save), turbūt ir patys pastebėjote, kaip vaikus magnetiškai traukia viskas, kas neįdėta žaislų dėžėse. Pulteliai, šaukštai, maisto laikymo dėžutės, batai, jungtukai, raktai, vanduo, vabalai, akmenys dažnai atrodo šimtą kartų įdomesni nei brangiai kainuojantys lavinamieji žaislai…
Mano akis užkliudė ir mintis ilgai neramino (reikiapasidarytireikiapasidaryti) Pinterest`e matytos lavinamosios lentos (busy board) pavyzdžių nuotraukos. Tai tokia lenta, pilna užsiėmimų pirštukams (užtrauktukai, jungtukai, batų raišteliai, spynelės, čiaupai, rankenos, švieselės ir t.t.).
Kadangi esu antrinio daiktų panaudojimo šalininkė ir praktikuotoja bei turėjau kam padovanoti lavinamąją lentą, nusprendžiau imtis šio projekto – eksperimento. Lentos gamyba užsiėmiau gegužės mėnesį ir su pertraukiamu procesu, paieškomis užtrukau apie savaitę.
Palaipsniui gamybos proceso neišskaidysiu – juk kiekviena lenta pavyksta nepakartojama ir individuali. Tačiau pasidalinsiu keliais savo pastebėjimais, patirtimi ir patarimais, jei irgi nuspręstumėte imtis šios lentos gamybos.
Ko prireikė šiai dvipusei lavinamajai lentai:
- dviejų storų medžio drožlių plokščių;
- akrilinių dažų, impregnanto medienai;
- pirmajai pusei: ksilofono, žybsinčių lempučių panelės (nuo kičinio šviestuvo), veikiančio žadintuvo, seno dantų šepetėlių laikiklio, pultelio, plaukų segtuko, dviračių skambučio, kompiuterio pelės, metalinės dėžutės nuo saldainių (viduje galima paslėpti magnetuką), užtrauktuko, medžiaginės juostos su kibia velcro juosta (po ja gali slėptis nupieštas kirmeliukas ir pan.), strėlytės su velcro juosta, karoliukų, mažytės atsidarančios medinės dėžutės (joje priklijavau širdelės pakabuką), segtuvo detalės, fotoaparato juostos dėžutės su į ją įmontuotu atsukamu dangteliu;
- antrajai lentos pusei: lego plokštės, kabliuko, raktų, rankenėlės, ant kurios sukabinti visokiausi žiedeliai, sklendės, durų rankenos, baldų ratuko, srieginio strypelio su poveržlėmis, jungiklio, ,,langinių“ (pagamintos iš dviejų lentučių su vyriais; lentutės ,,užsirakina“ sklendžių pagalba, o už langinių galima nupiešti augalus, tupintį katiną ir t.t.);
- lanksčios vilkties – ja sutvirtintos dvi plokštės, kad galėtų stovėti apversta V forma ir susidėti. Tvirtinimui naudojome baldinį kabių pistoletą. Viršuje lentos sutvirtintos trimis juostelėmis, o stabili, apverstoji V forma išgaunama iš abejų pusių lentas sutvirtinant štai taip:
- nagingų tėčio ir brolio pagalbos. Jie padėjo su gręžimais, pritvirtinimais ir techniniais dalykais.
Taigi, lavinamajai lentai galite naudoti viską, ką esate sukaupę ir kas vaikui yra saugu bei įdomu. Drąsiai galite piešti – šioje lentoje, pvz., nupiešiau boružėles su taškeliais nuo 1 iki 10.
Pastebėjau, kad šios lentos populiariausios detalės yra baldinis ratukas, jungiklis, švieselės, juostelė su lipuku, užtrauktukas, metalinė dėžutė su magnetukais ir medinė dėžutė su širdele.
Daugumą detalių klijavau karštais klijais, bet sunkesnės ir daugiau patvarumo reikalaujančios detalės buvo sutvirtintos medsraigčiais. Jeigu ant kabliuko kabinsite raktus, būtinai juos pririškite virvele, kad nepasimestų. Daugiau judinamas detales, jei tik įmanoma, prikalkite/prigręžkite, nes priklijuotos ilgai neišsilaikys. Jeigu lentai naudosite su baterijomis veikiančius daiktus, juos tvirtinkite taip, kad išsekus baterijoms, būtų galima juos nuimti ir baterijas pakeisti. Tam tinka velcro juostelės, gumytės.
Man džiugu, kai daiktai išradingai gali ,,prisikelti“ antram gyvenimui. Suteikime jiems antrą progą ir gyvenkime tvariau .
Su gražiausiais linkėjimais,
Akimirkų Gaudyklės Jolanta
Daugiau pagautų Jolantos kūrybos akimirkų rasi jos Facebook 💚 arba tinklaraštyje.
Žalios bendruomenės tinklaraštis atviras visiems, tad jeigu ir Tu nori pasidalinti žaliu turiniu – parašyk mums laiškelį ir padėk sukurti tvarios informacijos lobyną!