Mėgstu tvarką – man patinka kai aplinka nėra apkrauta daiktais, kai aplink tik mėgiami ir naudojami daiktai. Juos peržiūriu ir atrenku nereikalingus dažniau nei kartą per sezoną, o gerus, bet nenaudojamus daiktus stengiuosi perduoti atsakingai. Vis dėlto, įprotį tvarkyti ne tik daiktus, bet ir virtualią savo „spintą“ – kompiuterį, ugdžiausi porą pastarųjų metų, ir dar tikrai yra kur tobulėti.
Tvarka elektroninėje erdvėje yra ne ką mažiau svarbi nei tvarka namuose, kadangi čia praleidžiame labai daug laiko. Telefonu ar kompiuteriu mokame mokesčius, planuojame atostogas, laisvalaikį, ieškome informacijos, skaitome naujienas ir pan. Bet ar pakankamai dažnai savo virtualią erdvę, kurioje praleidžiame tiek daug laiko susitvarkome? Kartais susitvarkome tik tada, kai kompiuteris raudonai „šaukia“, kad liko mažai laisvos vietos.
Tvarkantis „virtualią“ spintą pasitarnaus daug kam girdėti tvarkymosi ekspertės Marie Condo patarimai:
• Visų daiktų turėtų būti atsikratoma vienu metu;
• Atsirenkant ką išmesti ir ką palikti pasitelkiamas džiaugsmo kriterijus. Reikia paklausti savęs, ar kiekvienas iš pasiliekamų daiktų iš tiesų teikia džiaugsmą. Atsikratyti reikia tais daiktais, kurie visai nedžiugina.
• Pasiliktus daiktus rekomenduojama laikyti gerai apgalvojus, kur jų vieta.
Adaptavus šias taisykles (tik daiktais vadinant įvairius virtualius dokumetus) pabandykime visi išsivalyti savo virtualias spintas bei spinteles iki giliausių kampelių!
Darbalaukis – tai pirmosios „durys“ į virtualią erdvę, jį matome kaskart įsijungus kompiuterį: dauguma turi įprotį jį apkrauti nereikalingais aplankais, nuorodomis, dokumentais, kurių reikia skubiai – kažkam kažką išsiųsti, atspausdinti ir pan., tačiau neretai visi tie „laikini“ dokumentai ant ekrano užsilieka ir jų gausoje net sunku atrasti tą „svarbųjį“, kurį išsikėlėte paskutinįjį kartą. Kviečiu išsivalyti darbalaukį ir nuo šiol jame turėti tik būtiniausias nuorodas, o dar geriau – išsiugdyti įprotį jo nebeapkrauti.
Apkrauto darbalaukio pavyzdys. Nuotrauka iš atsitiktinio puslapio internete, tačiau esu ne kartą mačiusi tokį vaizdą ir gyvai
Aplankai: netvarka aplankuose dažniausiai taip pat susidaro dėl skubėjimo kai norime greičiau atlaisvinti vietą telefone, kameroje ar USB – tuomet iškeliame viską į naujai sukuriamą aplanką „New folder“. Kartais tokių aplankų būna net keli ir galiausiai po kurio laiko net nebeatsimename, kas juose slepiasi.
Dokumentai: Aplankus svarbu išsivalyti nuo kelių dokumentų versijų – jos svarbios tik proceso eigoje „dėl visa ko“, tačiau tam tikram procesui pasibaigus, pavyzdžiui, sėkmingai pridavus bakalauro ar magistro baigiamuosius darbus, pridavus paraišką ar pabaigus ataskaitą ankstesni dokumentų juodraščiai nebeturi prasmės – svarbiausias tik galutinis variantas. Palikdami visas versijas apkrauname kompiuterį, o ir mums patiems po kurio laiko sunku suprasti, kuri dokumento versija – „galutinis“ ar „final final“ yra ta galutinė ir svarbiausioji?
Nuotraukos: Pradedant naują kelionių sezoną smagu atsiminti praėjusių metų keliones, bet jei vienos kelionės nuotraukų šimtai – niekada to viso šimto peržiūrėti nesinori. Kol dar nepradėjome keliauti susitvarkyme senesnes nuotraukas, kad nebūtų kelių identiškų, kurios tik užima papildomą vietą kompiuteryje. Dažniausiai nuotraukų gausybės reikia tik pradžioje – kol išsirenkame geriausią kadrą, o po pusmečio žiūrint tas pačias nuotraukas nesinori žiūrėti į save beveik vienodai tik iš kairės ar dešinės pusės – juk visi žinome, iš kurio kampo esame gražiausi? 🙂
Video: Jei po kelionės „susukote“ video filmuką ištrinkite atskirus video. Tuos vaizdus, kuriuos norėjote – atsirinkote ir panaudojote vaizdo filmuke, o tų, kurių nusprendėte nenaudoti, pripažinkite sau – niekada nebežiūrėsite atskirai.
Naršyklė: čia patogu į vieną aplanką susikelti įvairias naudojamas nuorodas. Kadangi mėgstu tvarką ir struktūrą net naršyklėje esu susikūrusi įvairių aplankų skirtingomis temomis – rekomenduotiems filmams, knygoms, receptams kaupti, taip pat nuorodoms, kurias dažnai naudoju – internetinė bankininkystė, įvairūs tinklapiai, kuriuose moku mokesčius. Vis dėlto, kai kurios nuorodos „užsistovi“ per ilgai.
Kaip matote, esu „Beatos virtuvės“ gerbėja, tik gaila, kad naujus patiekalus gaminu keliskart rečiau nei išsisaugau įvairių nuorodų. Neseniai nusprendžiau, kad šias nuorodas reikia ištrinti – juk žinau, kad bet kada užsinorėjusi kažką skaniai pagaminti galėsiu receptus rasti tame pačiame mėgiamame tinklapyje. Jei nenaudojau šių nuorodų metus, ar tikrai naudosiu šiais metais?
Rekomenduoju ir jums reguliariai peržiūrėti ir realiai įvertinti, kiek saugomos nuorodos yra naudingos, kaip dažnai buvo naudojamos per pastaruosius metus – jei nė karto tos nuorodos neatsidarėte, gal jos ne taip jau ir reikia?
Paštas: kai tik pradėjau dirbti, elektroninį paštą prasitrindavau tik tuomet, kai iššokdavo lentelė, kad el. pašte per mažai vietos – visi laiškai atrodė svarbūs. Vis dėlto, vėliau išsiugdžiau įprotį atsirinkti, kurie laiškai man reikalingi, kartą per dieną ištrinu ir šiukšliadėžę, kurioje per dieną susikaupė nereikalingi laiškai – šlamštas bei kiti, kurie savo funkciją jau atliko.
Manau, kad su tvarka el. pašte tvarkausi gana neblogai – šiuo metu mano asmeniniame el. pašte pagrindiniame lange yra tik 15 laiškų į kuriuos artimiausiu metu turėčiau sureaguoti. Visus kitus laiškus, pvz. laiškus dėl sąkaitų ištrinu iškart sąskaitas apmokėjusi, o kitus, reikalingus laiškus saugau įvairiuose teminiuose aplankuose, kai kurių temų aplankus kuriu kasmet pridėdama datą (prisipažinsiu – ten netvarkos kur kas daugiau, bet ties tuo dar dirbu).
Tvarkant paštą kviečiu atkreipti dėmesį ir į naujienlaiškius, kuriuos gaunate. Laikai keičiasi – keičiamės ir mes, todėl visų širdžiai nebemielų naujienlaiškių atsisakykite – kiekvieną mėnesį nebereikės jų trinti.
Google diskas, Dropbox ir pan.: įvairias panašaus pobūdžio „talpas“ internete naudojame informacijai su kitais pasidalinti arba išsisaugoti ją „dėl visa ko“ – jei kartais pavestų USB raktas kai reikės skaityti kokį svarbų pranešimą. Vis dėlto, panaudojus tuos dokumentus irgi per retai atsimenu, kad reikia juos ištrinti. O kaip su tuo tvarkotės jūs?
Socialinių tinklų paskyras taip pat naudinga peržiūrėti ieškant darbo – įsitikinkite, kad nuotraukos, juokeliai ar nuorodos, kuriomis dalinotės socialiniuose tinkluose, būsimam darbdaviui nesukels dviprasmiško ar neigiamo įspūdžio apie jus.
Kaip teigia Marie Condo, naudodamiesi jos pateikta metodika namus susitvarkysite kartą ir visiems laikams. Perskaičius straipsnelį matote, kad jos principus galima bent iš dalies pritaikyti ir valant savo virtualią edvę ir ugdant įpročius „nebeapsikrauti“. Pasidarykite kavos ar arbatos ir išsikuopkite savo kompiuterį – pajauskite pavasario švarą!
___
Žalios bendruomenės tinklaraštis atviras visiems, tad jeigu ir Tu nori pasidalinti žaliu turiniu – parašyk mums laiškelį ir padėk sukurti tvarios informacijos lobyną!